Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Google Earth

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Google Earth, bütün Dünya’nın uydularından çekilmiş farklı çözünürlükteki fotoğrafların görüldüğü, Google Labs doğrulusunda satın alınan Keyhole isimli şirketin ilerlettiği bir bilgisayar yazılımıdır.

Yoğun yerleşim olan birtakım bölgelerin detaylı görüntüleri, İnternet üzerindeki sayfasını ziyaret ederek indirilen yazılımı bilgisayara yükleyerek incelenebilir. Temmuz 2005’te yalnızca ABD’nin tamamına yakınının görece yüksek çözünürlükte fotoğrafları bulunurken, Haziran 2006’dan itibaren dünyadaki şehirlerin büyük bir bölümünün detaylı görüntüleri bulunmaktadır.

Yazılımda, koordinatları verdiği noktaya ulaşmak mümkündür.

Yazılım ilk duyurulduğunda, Rus Gizli Servisi, bu hizmetinin, terörist hücum planlayanlara bir basitlik olacağını ifade ederek hizmetin durdurulmasını talep etmişti. Fakat aynısı uydu fotoğraflarının ufak bir ücret karşılığında, İnternette satıldığı göz önüne alınarak, alakalı mahkemece dava düşürülmüştür.Ayrıca Google emniyet amacıyla bugünkü görüntüleri yerine yalnızca bu günden birkaç yıl evveli ait görüntüleri paylaşıma sunmuştur.

Google Earth YAPILAN YORUMLAR