Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Mikro robotlar

Mikro robotlar

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Son zamanlarda gelişen mikro teknoloji sayesinde bilim ve sanayide büyük gelişmeler oluşturmuştur.bu gelişmeler insanlara kolaylık sağlamakla birlikte daha çabuk sonuç almaya da sebep olmuştur. kullanım alanı değişen robot teknolojisi mikro robotlar sayesinde hayat bulmuştur.peki bu mikro robotlar genellikle nerede kullanılıyorlar?

Mikro robotların kullanım alanı

Araba takip ve kodlama

Mikro teknolojiyle beraber çıkanGPRS(uzaktan araçkontrolü teknolojisi)kavramı bizlere bir araç veya maddenin uzaktan bilgilerini durumunu aktarmakla beraber nerde bulunduğunu da bizlere iletiyor. Bilgisayar ve kodlamada da kullanılan mikro robot teknolojisi bilgisayarlarda incelme ve taşınabilir hale gelmeyi sağlamıştır.bu sayede teknoloji ve imkanlar sadece cebimize veya çantamızasığmayabaşlamıştır

Tıp

Tıp bölümünde de kendini gösteren mikro robotlar. hastaların kolay acısız ve ameliyat riski olmadan tedavilerini olmasına olanak sunmuştur.hatta mikro cerrahi diye bir tıp bolumu açılmıştır.bu bolümde hastalara endoskopi cihazlarıyla müdahale edilmektedir. Endoskopi cihazlarda yara açmadan ve dikiş atmadan operasyonu bitirir. Birde yutulabilen mikrorobotlar vardır peki bu yutulan robotlar nedir?

Yutulabilen mikro robotlar

Bilim teknik dergisinin şubat sayısına da konu olan mikro robotlar insan bünyesine veya her hangi bir organınazararı olmaksızın hastalıklı veya virüs gibi yabancı hücrelere yapışarak vücudun antikor(virüsleri öldürmeye çalışan enzimler)üretmesine de yardımcı olmuştur. ayrıca vücut içinde kamera veya bahsettiğimiz GPRS teknolojisi ile nerede olduğunu bulabiliriz.2010 yılından itibaren Amerika’da başlayanmikro teknoloji tıpta yerini bu şekilde göstermiştir.

Sokak hayvanlarını tespit etmek

Devletin sokaklarda yasayan kopek vb. Hayvanlarını takip ve durumunu bildirmek amacıyla uygulanan bu teknoloji hayvanların ensesinde derinin altına koyularak yapılan bir işlemdir. Hayvana her hangi bir şekilde acı ve ertesinde rahatsızlık vermeyen cihaz aksine kotu durumda olan hayvanlar için de ekiplerin o bölgeye ulaşmasını sağlamıştır.son 3 yıldır İstanbul temel esas alınaraktan yapılan proje olumlu tepkiler almış ve İstanbul ve diğer illerde hayvanlar takibe alınmıştır.

Mikro robotlar YAPILAN YORUMLAR