Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Pokemon GO Ajan Mı

Pokemon GO Ajan Mı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Pokemon GO Ajan Mı?

Henüz çıkalı çok kısa süre olsa da Pokemon GO bütün dünya da en çok oynanan oyun olmayı başardı. Mobil oyunlar yetişkinlerin daha çok oynadığını düşünecek olursak Pokemon GO kesinlikle bunu onaylıyor. Oyunu sadece çocuklar değil yetişkinlerde severek oynuyor. Oyun bildiğiniz üzere GPRS ve internet olmadan oynanmıyor bu da bütün dünya da oyunun acaba CIA ajanı mı? Yoksa dedikodularının yayılmasına neden oluyor. Çünkü oyun GPRS yardımı ile bizim telefonumuzun kamerası sayesinde bölgedeki her alanı görebilir. Gizli geçitleri fark edebilir.

 

Ayrıca bunu bütün dünya genelinde çok hızlı bir şekilde yapabilir. Önce şunu belirtmekte yarar var bunların hepsi bir iddia orta da bir kanıt yok.         Aslında bu söylentilerin yayılmasında ki en büyük nedenlerin başında Keyhole ve In-Q-Tel firmalarının işin içine dahil olması geliyor. Bu iki firma 1999 yılında CIA ile işbirliği yapmış ve onlara hizmet etmiştir. Günümüzde yer tespiti gibi işlemler akıllı cihazlar sayesinde artık çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Keyhole Türkçe anlamı Anahtar deliği demek raslantı mı? Bunu bilemeyiz ancak olay gizemini korumaya devam ediyor. Keyhole 2004 yılında Google tarafından satın alındı ve çalışmalar o günden sonra çok daha gizli bir şekilde devam ediyor. 3D görüntülerle coğrafi verilerin analizlerini uydu yardımıyla alan ve binaların gerçek görüntülerini çıkaran yazılımlar geliştirmesi ile biliniyordu. Google’ın elinde çok daha büyük bir silah haline gelebilecekti öylede oldu şuanda ne tarz işler yapıldığını pek çok insan bilmiyor.  Bir kesim oyunu tamamen CIA’nın ajanı gibi görüyor. Oyun insanları robota çeviriyor ve oradan oraya sürüklüyor. Oyun sayesinde istihbarat gizli bilgilere ulaşabiliyor ve istediklerini elde edebiliyor. Ayrıca bunu çok gizli şekilde yapması da en önemli unsurlardan bir tanesi bazı kesimler oyunun aslında baştan sona CIA yazılımı olduğunu ve sırf istihbarat elde edilmesi için üretildiği düşünülüyor. Oyunu çocukların oynadığını düşünecek olursak bütün gün dışarı da gezmeleri de son derece tehlikeli sapık ve çocuk tacirleri için olası av şekline dönüşüyorlar ve pokemon toplamak için çocuklar günün büyük kısmını dışarı da geçiriyor. En önemli kısmı ise telefonların GPRS açık olması bu sayede istenilen bölge istenildiği zaman izlenebiliyor. CIA bunu bizim telefonlarımızdan haberimiz olmadan çok çabuk bir şekilde yapıyor ve istediği bilgilere erişiyor. Hal böyle olunca gizli bölgeler de açığa çıkıyor. Devlet kurumları, önemli bölgeler sürekli olarak risk altında oluyor. Akılllara ise istihbarat servislerinin neden bunu bir oyunla yapacak olması geliyor. Altı üstü sadece bir oyun olarak da düşünebiliriz. İstihbarat ve gizli bilgileri toplamanın genel olarak mantığı bu işleri dolaylı yoldan yapmaktır. Yani birine sizi dinliyorum ya da sizi  görüyorum derseniz o kişi gereken önlemi alır değil mi? CIA da bunu yıllardır gizli bir şekilde yapıyor.

Ayrıca bilgilere erişildiğini böylelikle kimse bilmiyor ve CIA gizli bilgi ve verileri elinde tutmayı başarıyor. Sosyal medya da herkes sürekli olarak paylaşım yapıyor bu ve oyun tarzı şeyler sayesinde istihbarat dolaylı yoldan pek çok bilgiyi ele geçirmiş oluyor. Bu sistem son derece rahat ve kusursuz hem bilgilere hızlı bir biçimde ulaşıyorsunuz. Hemde kimse sizin o bilgilere eriştiğinizden haberi olmuyor. Bir istihbarat servisi için bundan daha iyisi olamazdı. Uzmanlar uyarıyor oyunu sürekli olarak oynamak bağımlılığın artmasına neden oluyor ve ilerleyen dönemde daha büyük sorunların oluşmasına da gebe oluyor.

Pokemon GO Ajan Mı YAPILAN YORUMLAR

  • Faruk
    2 sene önce

    Bu oyunu ilk çıktığı zamanlar indirip oynamaya çalışmıştım ama anlamamıştım bir şey ama çok bağımlılık yapıyor bazı gençler de ve çocuklarda 🙂