Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Pokemon Go Japonya

Pokemon Go Japonya

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Pokemon Go Japonya’da Neden Yasaklandı?

Pokemon çizgi filmi herkes tarafından oldukça sevilen ve izlenen bir animedir. Özellikle sarı pokemon olan pikachu çocukların gönlünü fethetmiş ve pikachu’ya özeni artırmıştır. Pikachu sarı olan ve olağanüstü yeteneklere sahip olan bir animedir. Farklı pokemonların bulunması ve birlikte savaşmaları konu edinir çizgi filmde… Hatta belli bir dönemde oyun oynamak için pokemonların pasoları biriktirilir ve çeşitli oyunlar oynanırdı. Böylece arkadaşlarla güzel vakit geçirilir hem de daha çok paso alınması daha doğrusu kazanma şansı sağlardı. Pokemon  Go neden yasaklandı peki sorusuna çeşitli ülkeler farklı yanıtlar veriyor. Bunların başında da Japonya geliyor. Japonya’da Pokemon Go’nun yasaklanmasının nedeni 2011 yılında Japonya’da meydana gelen depremden sonra zarar gören nükleer tesisler ve radyo aktif maddelerin bulunduğu alanda bir adet pokemon go’ya rastlanıldığının ve pokemon go oynayanlar bu bölgelerden uzak durulması gerektiğini bildirmiştir.

Japonya Pokemon Go’yu tasarlayan kişiye pokemon karakterlerini bulundurmaması yönünde uyarılarda bulundu. Ayrıca Japonya’da tehlikeli alanlarda pokemon go oynayan kişileri devlet yöneticileri uyararak bu bölgelere girmemeleri hakkında açıklama yaptı. Ayrıca pokemon go’nun karakterleri tren rayları üzerinde de bulunmaması gerektiğini belirttiler. Pokemon gonun bulunmaması gereken yerler arasında nükleer enerji santralleri, radyoaktif madde içeren bölgeler ve tren rayları yer almaktadır. Yetkililer ayrıca 1945’te atom bombası atıldığında ölen vatandaşlarının anıtlarının bulunduğu bölgelere de pokemon go karakterlerinin bulunmamasını talep etti pokemon go tasarımcısından… Pokemon go’yu hangi ülke çıkardı sorusu ise hayli şaşırtıcı çünkü pokemon go’yu japanyo çıkarmıştır ve birkaç ülkede pokemon go oyunu oynandıktan sonra Japonya’da pokemon go oyunu çıkmıştır. Sonradan getirilmesine rağmen geniş güvenlik önlemleri alan Japonya hâlâ bu konuda oldukça tedbirli davranmaktadır.

Pokemon animesi aslında ilk çıktığından beri farklı nedenlerle ülkelerde kesilerek verilmiştir. Bunların arasında bir çocuğun 5. Kattan kendini charlzard sanarak aşağı atması çizgi filmin yayınlanmadan önce detaylı incelenmesine neden olmuştur. Pokemon genellikle çocukları şiddete ve olağanüstü yeteneklere sahip olduğunu düşündürmüş birçok kazaya neden olmuştur. Işık patlaması sahnesi özellikle pikachu’nun roketleri ışık hızı ile bozarak durdurması çocuklardaki epilepsi hastalığını tetiklemiş ve çok sayıda çocuğun sağlık kuruluşuna kaldırılmasına neden olmuştur. Bu yüzden Japonya da ışın kılıcı bölümleri yayınlanmadan kesilmiştir.

Japonya’da James’in pokemon dağıtması için göğüslerinin normal bir kadın gibi gerçekçi olması ve füzelerde kullanılmasından dolayı o bölüm yasaklanmıştır. Japonlar çocuklarının eğitimine aslında çizgi filmleri inceleyerek ve oyunlarda dikkatli adımlar atarak bireyleri korumaya çalışmaktadır. Bir nebze kendi ile çelişen Japonya hem kendi ürettiği pokemon go’yu ülkesine geç getirerek hem de sonrasında çeşitli nedenlerle pokemon go oyununu yasaklamaktadır. Hiroşima anıtının bulunduğu parkta 30 pokestop ve üç gym bulunmakta vatandaşlarını bu bölgelere pokemon avı için yaklaşmamalarını vurgulamaktadır.

Pokemon Go ilk olarak İran’da yasaklanmıştır. Pokemon Go’nun İran’da yasaklanma nedeni ise güvenlik nedenleri olmakla birlikte pokemon go oyunundan vatandaşlarını uzak tutmak için çeşitli fetvalarda verilmiştir. Pokemon Go harita yani GPS kullanarak ayrıca kamera ile yönlendirilen çeşitli karakterlerin nerede olduğunu gösteren ve bunlar yakalandığında ya da kaçması gereken karakterler varsa yakalanmadan kaçıldığında puan ve pikachu kazanılan bir oyundur. Vatandaşların kamera ve GPS konumları açık olduğundan kişi tehlikeye düşebilir endişesi yaygın durumdadır. Özellikle Endonezya’da bir kişi pokemon go oynarken pikachu’nun askeri arazide olması sebebiyle askeri bölgeye girmesine ve yaralanmasına neden olmuştur. Aslında pokemon go eğlenceli olduğunun yanı sıra çeşitli tehlikelerle karşı karşıya gelinmesine neden oluyor.

Pokemon Go Japonya YAPILAN YORUMLAR